Minden, ami a világban létezik, tapintó érzékünkkel érzékelhető. Szerve az emberi bőr, melyben található apró idegek segítségével érzékeljük az érintést. A tapintással érzékeljük, hogy valaminek a határához értünk. A tapintóérzék valamennyi érzékszervünket áthatja, pl. az ízérzékelés is egyfajta tapintás, vagy a szaglóhámmal is „letapogatunk” illatokat.

Az újszülött akkor ébred rá fizikai testére, amikor elhagyja az anyaméhet és elindul a szülőcsatornán vezető úton.  A méhizomzat ritmikus elernyedései és összehúzódásai az újszülött egész testét masszírozza, és az agytörzsi idegeket ingerli. Tehát a szülőcsatornán keresztül történő megszületésnek nagy szerepe van a csecsemő tapintó érzékének stimulálása szempontjából. Mivel a császármetszéssel született csecsemők esetében nem történik meg a szülőcsatornával való bőrkontaktus, illetve a saját és az anyai test határainak a megtapasztalása, ezért fontos számukra a tapintó érzék fejlesztése a megszületés után. Az újszülött korban megkezdett babamasszázs pótolni tudja a „hiányzó” bőrt ért ingereket, mely ezáltal segíti a tapintóérzékek fejlesztését, a testtudat kialakulását, valamint a testhatárok azonosítását. A csecsemők és kisgyerekek tapintó érzéke mélyen található a bőrükben, ezért mély érintéssel kell közeledni hozzájuk. A babamasszázst jól kiegészítheti a helyesen kivitelezett pólyázás, hiszen a pólyával való érintkezés folyamatos bőrkontaktust, ezáltal biztonságérzetet nyújt a csecsemőnek.

A tapintó érzék fejlettsége összefügg a bizalommal. Azok a gyerekek, akik nem szeretik, ha megérintik, nagy valószínűséggel sérült a tapintó érzékük, és ez abban nyilvánul meg, hogy nincsenek bizalommal az érintés iránt. Ezért ezeket a gyerekeket lassan kell megközelíteni, a masszázst kis adagokban, lépésről-lépésre lehet belevinni az életükbe, finom öleléssel beleférkőzni a lelkükbe. A sérült tapintóérzékről tanúskodik továbbá az ekcémára, asztmára való hajlam, melyek ún. határbetegségek, így ezen  gyerekeknek testi határaikat kell tudatosítani érintéssel, masszírozással. Az autisztikus gyerekeknél tapasztalható bizalomhiány szintén határproblémákkal függ össze. Esetükben szintén az óvatosság, a kevesebb több elvének szem előtt tartása rendkívül fontos az érintések, ölelések, masszázs végzésénél. A bizalom kialakulása csecsemőknél és kisgyermekeknél tehát a tapintó érzékek mély érintéssel történő fejlesztése révén támogatható, melynek egyik hatékony eszköze a rendszeresen végzett baba - ill. gyermek masszázs.