Az olajok használatáról
Milyen olajat használjunk? Figyeljünk oda arra, hogy az általunk használt olaj ne tartalmazzon kőolaj származékokat és egyéb adalékanyagokat. Ezek ugyanis szárítják a bőrt és eltömítik a pórusokat, tehát nem alkalmasak a babamasszázshoz. A legmegfelelőbb a hidegen sajtolt, 100 %-os tisztaságú növényi olajok, melyek magas vitamin,- aminosav és ásványi anyag tartalommal rendelkeznek. A hidegen sajtolt olajok megőrzik továbbá E-vitamin tartalmukat, mely segít megtartani az olaj frissességét, emellett a bőr egyik alapvető vitaminja. A baba vékony bőrén keresztül a felvitt olaj könnyen beszívódik - melyet a masszázs még inkább elősegít - és a véráramba kerül. Ezért nem mindegy, milyen összetevőket tartalmaz a baba masszírozásához használt olaj. Kezdetben a babák érzékeny bőre által jól tolerálható, ún. alapolajok használata javasolt. Ezek könnyedén beszívódnak, összetevőinél fogva pedig táplálják és hidratálják a babák bőrét, valamint a masszázsnál kellemes érzetet keltenek. Mielőtt egy olajat használni kezdünk, minden esetben ajánlott bőrpróbát végezni: kenjünk egy keveset a baba bőrére és figyeljük meg, nem jelentkezik-e pár percen belül allergiás reakció.
A rendszeres babamasszázshoz ajánlott megfelelő olajat használni. Az olaj elsődleges funkciója, hogy egyenletessé teszi a masszázsmozdulatot a baba bőrén, illetve megelőzhető vele a kellemetlen dörzsölő érzés. Másodsorban a megfelelően kiválasztott olajok értékes tápanyagokkal látják el a baba érzékeny bőrét és megvédik a kiszáradástól. Alapvető elv, hogy az olajat soha nem közvetlenül a bőrre, hanem a tenyerünkbe öntjük, majd tenyereink összedörzsölésével felmelegítjük. Ami pedig a mennyiséget illeti, pici babáknál egy csapott teáskanálnyi olajjal kezdjünk, amit szükség szerint pótolunk a masszázs során.
Mikortól lehet illóolajat használni? E kérdés megválaszolásához fontos tudni, hogy az újszülöttek esetében a szaglószerv igen fejlett, így eleinte édesanyját annak illatáról képes azonosítani. Ezért fontos, hogy az újszülöttet ne terheljük feleslegesen különféle illatanyagokkal. Nagyobbacska, 3-4 hónapos babáknál már ki lehet próbálni jól tolerálható illóolajokat (pl. levendula, citromfű), de figyeljünk az arányokra. Általánosan elfogadott adagolás: 10 csepp alapolajhoz egy csepp illóolaj. Illóolajat mindig a célnak megfelelően válasszunk, -például alvás előtt használt levendulaolaj elősegíti a nyugodt alvást- ezért mindig tájékozódjunk a választott illóolaj hatásairól. Illóolajok esetében is érvényes alapelv, hogy lehetőleg mechanikusan nyert és 100 % tisztaságú legyen. Bőrpróba végzése az illóolajok használatánál is ajánlott.
Íme néhány, a finom babaőr által jól tolerálható alapolaj:
- Avokádó olaj: hidratáló, mérsékelten visszazsírozó hatású, jól felszívódik.
- Jojoba olaj: gyulladáscsökkentő hatású, kiválóan hidratál, jól felszívódik
- Mandula olaj: mélyen hidratál, könnyen eloszlatható, erősíti a bőr védőrétegét
- Sárgabarackmag olaj: összetételénél fogva hatásai megegyeznek a mandula olajéval.
Ezen olajokat könnyen beszerezhetjük natúr termék üzletekben, esetleg drogériákban. Ha „előre kikevert” babamasszázs olajat választunk, előbb mindig olvassuk el az összetevőket, mely esetben megszívlelendő jó tanács, hogy a kevesebb, több. J
- Nincsenek hozzászólások.