Baba jelnyelv
Sokáig nem jelentkeztem írással a Blogon. Ennek oka, hogy a korlátozások okán –nagy szívfájdalmamra – egy időre félre kellett tennem a babamasszázs oktatást. Másik szemem viszont mosolyog, mivel ezen időszak alatt lehetőségem adódott tanulni, és ezáltal egy a szívemhez ugyancsak közel álló szakmát szerezni. Ennek eredményeképp okleveles gyerekjóga oktató lettem.
Reményeim szerint hamarosan visszatérhetünk a „normális” mindennapjainkhoz, és kicsit átszellemülve, ki-ki a maga módján megújulva folytatjuk utunkat életünk ösvényén.
Egy kis kedvcsináló gyanánt, egy érdekes témával térek vissza ide a blogra, ez pedig a baba jelnyelv. A babamasszázs számos érzelmi, testi és szellemi szintű jótékony hatással bír. Ahogy egyre rutinosabbá válunk, úgy egyre inkább képesek leszünk saját mozdulataink helyett csöppségünk mozdulatait, arckifejezését, gügyögését megfigyelni és előbb utóbb értelmezni, megfejteni. Ebben a folyamatban segíthet a baba jelnyelv, mely több ezer baba jelzéseinek - szakemberek általi - elemzéséből, és a levont következtetések az esszenciájából ered. Természetesen minden babának vannak egyedi, csak őrá jellemző kommunikációs sajátosságai, melyeket a vele együtt töltött idő alatt az édesanya intuitívan is képes megérteni.
Babánk különféle jelzésekkel szeretné a tudtunkra adni, hogy egy adott helyzetben hogyan érzi magát, mit szeretne vagy éppen mit nem. Így van ez a masszázs során is, ezért nagyon fontos, hogy folyamatosan figyeljük őt és értelmezzük a jelzéseit. Ezzel elejét vehetjük annak, hogy esetleg a babát túl sok inger érje, és emiatt sírásba torkolljon a helyzet. Másrészt az édesanyát egy nagy adag magabiztossággal látja el, ha „jókor van jó helyen”, vagyis időben és megfelelően tud reagálni kisbabája jelzéseire. Emlékezz vissza, mondtál-e már magadnak olyasmit, hogy bárcsak értenéd, mit szeretne a kicsinyed, és milyen jó lenne, ha már tudna beszélni?! Nos, a babák igenis kommunikálnak, méghozzá pontosan kifejezik szükségleteiket, csak meg kell tanulnunk ezt a titkos jelnyelvet. Általános érvényű, hogy a babák jelzéseire adott válaszunk elégedetté teszi őket, mert megerősítést kapnak arra vonatkozóan, hogy fontosak számunkra. Ez az érzés erős motiváló erővel bír a verbális kommunikáció kialakulásában.
Most nézzünk néhány konkrét példát a babák jellegzetes nyelvezetére, és azok magyarázatára:
- Kalimpálás, malomkerék-szerű mozdulatok a karokkal: előre tudja, hogy valami konkrét dolog fog történni vele, pl. etetés, fürdetés stb. Számára kellemes dolog esetén a kalimpálás az izgalmat jelenti, kellemetlen dolog esetén a tiltakozás, feszültség kifejezésének eszköze. Ekkor az arc el is vörösödhet „mérgében”, és a lábak is aktívvá válhatnak (rugdalózás, dobbantás) A baba általában megnyugszik, ha reagálunk a mozdulataira.
- Láb, lábujjak helyzetének megfigyelése: Ha a baba a nagylábujját kinyújtja, akkor jellemzően fáj valamije. Ha az egész láb merev és a padló felé mutat (spiccel), heveny fájdalmat érez. Az enyhén begörbített lábujjak a kényelmetlenség érzését jelentik.
- A túlingereltség leggyakoribb jeleit nehéz azonosítani, mivel ezek egyéb fiziológiás folyamatokhoz is kapcsolódhatnak, pl. ásítás, csuklás. Íme, néhány - viszonylag - egyértelmű jelzés, melyre érdemes figyelni: üveges tekintet, ráncolt orr, fej elfordítása tőlünk, szem behunyása, félig leeresztett szemhéjak, felhúzott felső ajkak.
- Ha nem sikerül az ingerültség finom jeleit időben észrevennünk, akkor a túlingereltség hevesebb jeleivel reagál a baba: karjaival szorosan a teste mellett csapkod, karjait és lábait kinyújtja, mereven tartja, ujjait összekulcsolja, sír-üvölt.
Látható, hogy egyes mozdulatok kifejezhetnek pozitív és negatív érzelmeket egyaránt, ezért azokat az adott helyzet kontextusában, az összefüggéseket látva tudjuk helyesen értelmezni. A masszázs tehát kiváló alkalom arra, hogy babánk jelzéseit megfigyeljük, s a lehető legjobban megértsük.
Forrás: A babák titkos nyelve (Sally és Edwin Kiester)
- Nincsenek hozzászólások.