Hogyan segíti a babamasszázs a kötődés kialakulását?
A szülő és gyermeke közötti kötődés kialakulása egy folyamat eredménye, amely már az anyaméhben kezdetét veszi. A kötődés a különféle érzékszervek által felfogott ingerek és az arra adott válaszreakciók eredményeképpen alakul ki és válik egyre erőteljesebbé.
Mindebből tehát az következik, hogy a szem –és bőrkontaktus, a hangok (kommunikáció) és illatok (bőr, anyatej) fontos információval bíró ingerek a baba számára, melyekre az életkorának megfelelő módokon reagál, s ez a szülőben ugyancsak válaszkészséget eredményez. Látható, hogy a kötődés egy a szülő és gyermeke között zajló, érzékszervek útján bonyolított visszacsatolási folyamat. Hogyan tudja mindezt a babamasszázs támogatni? A válasz egyszerű: a masszázs során a csecsemő és szülő valamennyi, a kötődés szempontjából fontos érzékszerveit ingerek érik. Vegyük sorba őket!
Az egyik legfontosabb kommunikációs eszköz a szemkontaktus. A csecsemők ösztönösen édesanyjuk szemébe néznek, hiszen az kerek és kontrasztos. A szülő is akkor érzi a legközelebb magát gyermekéhez, amikor a szemébe néz. A masszázs során édesanya és gyermeke szemtől szemben helyezkedik el, és a szemkontaktus által pozitív visszacsatolási folyamat alakul ki köztük, mely a biztonság és szeretet érzéseit közvetíti.
A kötődés kialakulásában az érintés kiemelt jelentőséggel bír. Az édesanya ösztönösen simogatja gyermekét, és az idejük legnagyobb részét szoros bőrkontaktusban töltik. Tudományosan bizonyított tény, hogy az érintés ugyanolyan alapszükséglet, mint az evés vagy az alvás. Az érintések minősége és mennyisége hatással van testi-szellemi-lelki egészségünkre. Ahogy a baba fejlődik, növekedik, fokozatosan csökken a vele való bőrkontaktusa a szülőnek, és ez így van rendjén. Gondoljunk csak arra, onnantól kezdve, hogy a baba helyváltoztatásra lesz képes, már nem tarthatjuk annyit a kezünkben, mint újszülött csecsemőként. A rendszeres masszázzsal azonban biztosíthatjuk ezen „kiesett” testközelséget, és gyermekünket továbbra is a megfelelő „adag” érintésben részesíthetjük.
A szülői hang és a kommunikáció a harmadik fontos tényező a kötődés kialakulásának folyamatában. A hallás képessége már a magzati lét hetedik hónapja körül kialakul, onnantól kezdve ismerkedik édesanyja hangjával, beszédének ritmusával. Köztudott tény továbbá, hogy a beszédfejlődés szempontjából mennyire fontos, hogy már újszülött kortól sokat beszéljünk gyermekünkhöz, lehetőleg úgy, hogy láthassa a szülői artikulációt. A masszázs során tehát bátran beszéljünk gyermekünkhöz: kérjük meg, hogy lazuljon el, tudassuk vele, melyik testrészét masszírozzuk épp, de énekelhetünk, mondókázhatunk is közben, még élvezetesebbé téve az együtt töltött időt.
Összességében látható, hogy a masszázs rendkívüli módon tudja támogatni a csecsemő szülő iránti bizalmának, valamint a szülői válaszkészség kialakulását gyermeke jelzéseire, melyek a biztonságos kötődés kialakulásának alapkövei.
- Nincsenek hozzászólások.