Jótanácsok a babamasszázs megkezdéséhez
Az édesanyák természetes késztetése, hogy újszülött gyermeküket minden érzékszervükkel megismerjék. Ezen törekvés tökéletes támogatója a napi rutinba illesztett babamasszázs. De mikortól lehet elkezdeni a babamasszázst? -tehetik fel jogosan a kérdést az újdonsült édesanyák. Nos, a válasz talán meglepő: amilyen korán csak szeretnénk! A babák masszírozásának nincs alsó korhatára, hiszen –mint már előző írásomban szó volt róla – koraszülött csecsemőket is ajánlott masszírozni, mivel pozitívan befolyásolja súlygyarapodásukat és idegrendszerük fejlődését. Érdemes a babamasszázst legkésőbb az első hét-nyolc hónap során elkezdeni, még azelőtt, hogy a csecsemő jelentősebb helyváltoztatásra lenne képes. Hiszen amint elkezd a csecsemő kúszni-mászni, ez a masszázs időtartamát lerövidítheti, illetve gyakoriságát csökkentheti, azaz kicsivel nehezebb dolgunk van, hogy a napirendbe illesszük.
Arra vonatkozóan, hogy mely napszakban érdemes a masszázst beiktatni a napirendbe, nincsen általános érvényű „recept”, hiszen függ a csecsemő személyiségétől, temperamentumától. Néhány támpontot azonban érdemes figyelembe venni, betartani. Ilyen például, hogy kerüljük a közvetlen étkezés utáni masszázst, érdemes tehát 30-40 percet várni ilyenkor. Az üres pocak ugyancsak nem ideális a masszázshoz, hiszen hamar türelmetlenné válhat a baba, tehát közvetlenül etetés előtt sem célszerű megkezdeni a masszázst. A masszázs elősegíti az ellazulást, a feszültségek távozását, ezáltal hozzájárul a könnyebb elalváshoz. Így jó időzítés lehet, ha altatás előtt 30 perccel megmasszírozzuk. Nem szabad azonban megvárni, hogy túlságosan fáradt, nyűgös legyen a baba, hiszen ekkor a masszázs a baba túlingereltségéhez vezethet. Tehát a legjobb egy olyan napszak, ill. időpont kiválasztása, amikor a baba még nyugodt és jókedvű. A masszázs pozitív hatásait fokozza az utána vett meleg fürdő, tehát tökéletes időzítés lehet az esti fürdetést megelőző fél órában a babamasszázst beiktatni a napi rutinba. Nem szükséges egy alkalommal a teljes testen végigmenni, az is jó, ha például pelenkázások alkalmával egy-egy testrészt masszírozunk csak meg.
Fontos azonban, amennyire csak lehet, az édesanya is legyen nyugodt és „ráérős”. A csecsemők rendkívül érzékenyen reagálnak édesanyjuk kedélyállapotára, ezért fontos, hogy nyugalmat és meghittséget közvetítsen gyermeke felé, a masszázs során is. Érdemes tehát az édesanyának néhány percet önmagára szánni a masszázst megelőzően, egyszerű relaxációs gyakorlatokkal elméjét lecsendesíteni, testét ellazítani. A masszázs tevékenysége pozitív testi-lelki-szellemi változásokat indít el az édesanyánál is. Tudományosan igazolt tény például, hogy a csecsemők masszírozása fokozza az édesanya szervezetében az oxitocin termelődését, tehát a szoptatásra támogatóan hat. Ajánlatos ékszereinket levenni a masszázs idejére, nehogy megsértsük velük a baba bőrét.
A masszázst mindig kellemesen meleg helyen végezzük, mivel a mozdulatokat meztelen testrészen végezzük. A megfelelő hőmérséklet az, amikor egy felnőttnek vékony ruházatban melege van. A kisbabák hőérzékelése nagyon érzékeny még, ha fáznak, könnyen nyűgösek lesznek. Mindemellett a melegben az ellazulás is könnyebb számukra. Kezeink melegéről is gondoskodjunk, szükség esetén összedörzsöléssel, tenyereink átmasszírozásával. A masszázs közben bátran énekeljünk, dúdoljunk, mondókázzunk! Érdemes a masszázs kezdetekor - mialatt levesszük a baba ruháját - egy megszokott dallammal, hangsorral indítani, ebből kisbabánk tudni fogja, hogy mi fog következni, ezáltal biztonságérzet alakul ki benne, könnyebben fogadja majd a masszázst.
Milyen a jó testhelyzet kisbabánk masszírozáshoz? Fontos, hogy olyan távolságra legyen a csecsemő, hogy ne kelljen begörnyednie a hátunknak, tehát kényelmesen, egyenes háttal érjük el őt. Arcunk ne legyen messzebb 30-40 cm-nél, hiszen az újszülött babák ennél messzebb lévő dolgokat nem látnak élesen. A baba feküdjön biztonságos, sík felületen, és helyezzünk alá puha takarót vagy párnát.
Mit érdemes előkészíteni a masszázshoz? Feltételnül szükségünk lesz textilpelenkára vagy törölközőre - mellyel a fedetlen, de nem masszírozott testrészeket letakarhatjuk - és a babák számára alkalmas olajra. Az olaj segíti a mozdulatok egyenletességét és hatékonyságát, illetve fokozza azok lágyságát. Csakis hidegen sajtolt, illatanyag mentes, lehetőség szerint bio növényi (alap) olajat használjunk, melyek magas vitamin és zsírsav tartalmunknál fogva táplálják és hidratálják az érzékeny baba bőrt. A legalkalmasabb olajok közé tartoznak a mandulaolaj, sárgabarackmag-olaj, kókuszolaj, jojoba- vagy avokádó olaj, ezek a babák által leginkább tolerálható olajok. A megfelelő olaj a masszázs során teljesen felszívódik a bőrbe, így nem tömíti el a pórusokat. Bőrpróbát érdemes azonban végeznünk, mielőtt nagyobb testfelületet bekennénk egy még nem próbált olajjal. Illóolaj használata 6 hetes korig kerülendő, ezt követően 10 csepp alap olajhoz 1 csepp jó minőségű növényi illóolajat (pl. levendula, citromfű) már lehet alkalmazni, mely tovább segíti a masszázs relaxációs hatásait.
- Nincsenek hozzászólások.