Miért fontos a csecsemők bőrének stimulálása?
A bőr a legelső valamennyi érzékszerv közül, melyen keresztül a kisbaba információt fogad a környezetéből, így a bőrt elsődleges kommunikációs csatornaként is definiálhatjuk. Ebből az következik, hogy kisbabák testi-lelki fejlődésének támogatása, serkentése elsősorban érintéssel történik. Kísérletek bebizonyították, hogy azon csecsemők számára, akik fejlődésében elmaradást észleltek, hiába adtak meg minden a szervezetük számára szükséges tápanyagot, állapotuk tovább romlott, ha emellett a gondoskodó anyai közelséget, gyengéd érintést és vigasztalást nem kapták meg. E tekintetben a tudósok nagyon hasonló működést figyeltek meg az állatvilágban. Azon egyedek, akinél elmarad a nyalogatás és csüngés mint szoros bőrkontaktus, felnőttként soványak és ingerlékenyebbek, illetve kevésbé ellenállóak a betegségekkel szemben. A fokozott bőrkontaktus hatására valamennyi létfontosságú szervrendszer működésében javulást, illetve a viselkedési minták pozitív irányú változását figyelték meg a kutatók. A rendszeres bőrkontaktus az anyák szervezetében is pozitív éllettani hatásokat indított el, így az anyatej mennyiségében és minőségében, valamint az utódok gondozásában mutatkozó képességek javulásában, reakciókészségben.
Az emberek esetében végzett tudományos megfigyelésekből a fentiekkel azonos következtetéseket vontak le. Egy koraszülött osztályon végzett programból kiderül, hogy azok a koraszülöttek, akiket napi háromszor 15 percet masszíroztak, mind súlygyarapodásban, mind idegrendszeri érésben jobb eredményeket mutattak, mint azon társaik, akik nem részesültek a masszázsban, mindazonáltal a kórházi bent tartózkodásuk ideje is számottevően lerövidült.
A masszírozás által nemcsak a bőr, hanem közvetetten a csecsemő valamennyi érzékszervének ingerlése megtörténik. Gondoljunk csak az anya és gyermeke közti szemkontaktusra, az édesanya hangjára és illatára, melyek mind ingerforrásként szolgálnak a baba számára. Tudományosan igazolt tény, hogy az egyes érzékszervek masszírozás általi ingerlése fokozza az idegeket körülvevő ún. myelin hüvelyek képződését. Ez egy olyan burok, mely védi az idegrendszert és felgyorsítja az ingerület átvitelt az agyból a test többi részébe, azaz javul az agy és test közötti kommunikáció. Fokozódik továbbá az idegsejtek közötti kapcsolatok létrejötte, mely a gyermekek érzelmi fejlődésére és gondolkodására közvetlen hatással vannak.
Napjainkban megszülető gyermekek egy „felgyorsult”, állandóan változó és új kihívásokkal teli világba születnek, ezért a testi-lelki-szellemi egészségük megőrzése tekintetében nagy felelősség hárul a szülőkre. A stressz már az újszülöttek életének is szerves része. A stresszt szonban nem lehet és nem is kell kiküszöbölni életünkből, hiszen optimális mennyiségű stressz hatásra szükség van az idegrendszer fejlődéséhez. A stressz olyan hormonok termelődését indítja be szervezetünkben, melyek felkészítenek bennünket, hogy testünk a váratlan eseményekre a megfelelő válasz reakciót adhassa, tehát edzi alkalmazkodó képességünket. Az így termelődött hormonok továbbá elengedhetetlenek a tanuláshoz és a jó memóriához, tehát hatással vannak teljesítményünkre.
Ahhoz, hogy a kisbabák szervezetben lévő stressz hormonok mennyisége ne lépje át azt a kritikus határt, amely túlingereltséghez, illetve kimerüléshez vezet, biztosítani kell a vele egyenértékű relaxációt, ellazulást. Ugyanis ha nincs meg az egyensúly, a túlcsorduló stressz hormon a fentebb felsorolt jótékony hatások bekövetkezését gátolja, azáltal, hogy a szervezet védekező programba kapcsol, amely jelentős energiákat von el a szervezet optimális működésétől. Ez az oka annak, hogy a túlzott stressz különböző betegségek forrásává válik.
Hogyan segíthet ebben a babamasszázs? A babamasszázs hatékony segítség tud lenni abban, hogy a kisbaba megtanuljon ellazulni, az őt ért ingereket képes legyen feldolgozni és a stressz hatásokhoz alkalmazkodni, ezáltal annak jótékony hatásai a fejlődésben érvényre juthatnak. A szülő szeretetteli érintése, hangja, illata és látványa segít kialakítani az újszülöttben egy egészséges viszonyulást az őt körülvevő világhoz azáltal, hogy ingerküszöbük növekszik. A rendszeres masszázzsal elérhető, hogy a kicsikben ne csorduljon túl a feszültség, megtanuljanak megnyugodni és ellazulni. Ezen képességek kialakulásával a későbbi életszakaszokban adódó nehézségeket is könnyebben tudják fogadni és megoldani.
(Forrás: Vimala McClure: Babamasszázs. Gondos szülők kézikönyve)
- Nincsenek hozzászólások.